Město Aš - Oficiální web


Vyhledávání

 

8 1 9 2 3 5 6

Upoutávka

 
1
 

Dnes

Dnes je 7. 10. 2015, Čas:  04:27:00, svátek má Justýna

Cesta: Titulní stránka

 

Pamětihodnosti Ašska

 

Odkazy


 
 

Památník Gustava Geipela

Vybudován a slavnostně odhalen byl v roce 1924, u příležitosti 10. výročí úmrtí Gustava Geipela. Nachází se v ulici Okružní, na okraji parku. Autorem je Johannes Watzal. Památník má tvar půlkruhové terasy, ozdobené nahoře sousoším muže a ženy, na terasu vedou z obou stran mírně točitá schodiště. Na památníku je umístěn reliéf s podobiznou Gustava Geipela a pamětní deska s věnováním. Památník byl zrestaurován v roce 2014 a dne 13. července stejného roku slavnostně znovu odhalen.

Ašský patriot Gustav Geipel měl velký podíl na rozkvětu města, které patřilo se svými krásnými parky a čistotou mezi přední města Rakouska. Jeho zásluhy byly skutečně obrovské, mj. ve své závěti zanechal městu velké pozemky, parky a lesy, 200 tisíc zlatých na stavbu plicního sanatoria, stejnou sumu na stavbu domů pro staré a nemocné tkalce a 6 miliónů zlatých na dostavbu ulic a krytí dluhů města, za života nechal většinu ašských ulic vydláždit, řadu z nich rozšířil, zřídil fond na výstavbu gymnázia, věnoval pozemky na výstavbu budovy, hřiště a zahrady školy, podporoval mužský pěvecký sbor, evangelickému kostelu věnoval nádherné varhany se třemi manuály a 4318 píšťalami. Gustav Geipel zemřel v červenci roku 1914. 

 

Městské muzeum

Bylo založeno v roce 1892. V 60. letech 20. století přesídlilo do budovy na Mikulášském vrchu, kde původně stával zámek Zedwitzů. Po rozsáhlé stavební rekonstrukci zde byly ve 2. polovině 80. let otevřeny expozice dějin Ašska a ašského textilního průmyslu (městské muzeum se nachází v ulici Mikulášské).

 

Salva Guardia

Kamenný reliéf s císařským znakem a erby, zhotovený na základě práva uděleného Zedwitzům v lenním dopise z roku 1724. Znak je symbolem osvobození města od povinného ubytování vojska a možného drancování. Reliéf byl původně umístěn v oblouku zámecké brány. Po požáru byl novým majitelem sejmut a v roce 1892 zabudován do rohového pilíře zahrady dnešního muzea.

 

Kostel sv. Mikuláše

Římskokatolický kostel byl postaven v blízkosti místa původního pozdně barokního kostela z roku 1780 františkolázeňským stavitelem K. Weidemannem v letech 1867 – 1871 jako jednolodní stavba s příčnou lodí a 48 metrů vysokou západní věží. V severní stěně je zasazena pamětní deska z původní stavby (nachází se v ulici Mikulášské).

 

Evangelický kostel

Patřil k nejvýznamnějším historickým památkám  Ašska. Byl postaven v letech  1747 – 1749 na místě původního kostelíka z roku 1622. Chrámová loď měla okolo 1000 míst a společně s lavicemi na třech dřevěných ochozech kostel poskytoval  místo pro 2500 osob. Barokní oltář J. S. Zeitlera z roku 1754 a velké varhany z roku 1911 patřily k nejcennějším zařízením kostela. Při opravě v lednu 1960 došlo k požáru kostela., který během tří hodin zcela vyhořel. Později bylo zbořeno i zdivo věže. V roce 2003 byl obrys základů kostela vyznačen zídkou a opatřen dřevěným křížem (památník se nachází u Husova náměstí).

 

Radnice

Barokní stavba z roku 1733 postavená jako správní centrum zedwitzského panství byla požárem roku 1814 zničena a v letech  1815 – 16 znovu postavena podle původních plánů  stavitelem nové chebské radnice Angelusem Pfefferem. V roce 1885 byla budova zvýšena o druhé patro a přestavěna do pseudorenesanční podoby. Po roce 1945 zde bylo umístěno muzeum, později městská knihovna. V roce 2003 byla budova opravena a vrácena původnímu účelu (radnice se nachází v ulici U Radnice).

 

Pomník J. W. Goetha 

Časté zastávky J. W. Goetha v Aši při jeho cestách do Čech v letech 1806 – 1823 vedly nejdříve ke zhotovení  pamětní desky, která byla umístěna na hotelu Pošta. V roce 1932 byl uprostřed Tržního náměstí odhalen Goethův pomník s kašnou. Autorem sochy byl chebský rodák, profesor Johannes Watzal. Reliéfy na podstavci představují výjevy z Goethových děl. Na severní straně jsou uvedeny letopočty Goethových zastávek v Aši (nachází se na Goethově náměstí).

 

Pomník Dr. Martina Luthera

Jediný pomník Luthera v bývalé monarchii. Byl odhalen v roce 1883 u příležitosti 400. výročí narození Luthera. Autorem dvoumetrové sochy je J. Rössner z Norimberka (nachází se v těsném sousedství památníku evangelického kostela).

 

Rozhledna

Postavena byla na vrcholu Háje v letech 1902-1903 podle projektu drážďanského architekta W. Kreise. 36 metrů vysoká věž se stala charakteristickou dominantou městského panoramatu (možností, kudy se dostat na rozhlednu je několik – např. kolem hřbitova (cyklotrasa 2060) nebo vycházkovou trasou lesem, ta začíná u Goethova náměstí, pak jdete ulicí Hedvábnickou a Jungmannovou pořád do kopce).

 

Pramen Halštrova

Památník nad pramenem Halštrova zřízený roku 1898 Vogtlandským horským a turistickým spolkem (pramen se nachází na cyklotrase do Horních Pasek 2060, na křižovatce před Horními Pasekami se dejte vlevo po cyklotrase 2062).

 

Silniční most

V Aši nalezneme masivní kamenný most s jediným obloukem o rozpětí 3,25 metru, délce 9,75 metru a celkové šířce 4,6 metru. Výška oblouku je 3,2 metru a celková výška mostu (k hornímu okraji zábradlí) činí šest a půl metru. Most je opatřen zděným zábradlím, šířka samotné mostovky činí 3,5 metru. Most byl postaven v roce 1724 při rozšiřování hřbitova. Poté, co zdejší evangelický kostel vyhořel (1960) a následně byl zbořen a hřbitov zrušen, přestal být most funkční (most se nachází cca 50 m od pomníku M. Luthera).

 
Zodpovídá: . MÚ Aš
Vytvořeno / změněno: 2.4.2008 / 2.4.2008

Počet návštěv: 35188
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém


Mohlo by vás zajímat

  • RSS
  • Facebook